Adada gördüğü morsa ‘fazla yaklaşan’ turiste para cezası

İskandinav ülkesi Norveç’in Kuzey Kutup bölgesinde yer alan Svalbard takımadasını ziyaret eden bir turiste, bölgede bulunan bir morsa (deniz aygırı) fazla yaklaştığı gerekçesiyle 1100 ABD doları (yaklaşık 35 bin Türk Lirası) para cezası kesildi.

BBC’nin haberine göre, dünyanın en kuzeyinde yer alan yerleşim yeri olan Longyearbyen’e yakın bir bölgede yaşayanlar, erkek turistin morsa yaklaşmak üzere bir buz kütlesinin üzerine çıktığını görmelerinin üzerine durumu yerel yetkililere ihbar etti. Svalbard’da, zarar verecek şekilde yaban hayatına yaklaşmak yasalara aykırı. Svalbard Çevre Kanunu, takımadadaki tüm trafiğin yerel yaban hayatını gereksiz yere rahatsız etmeyecek şekilde düzenlenmesini öngörüyor. Söz konusu yasanın koruma aldığı yaban hayvanlarının arasında kutup ayıları, foklar, balinalar, ren geyikleri ve beyaz kutup tilkileri de yer alıyor.

TURİST, GÖTÜRÜLDÜĞÜ VALİLİKTE PARA CEZASINI ÖDEDİ

Bölge Valisi, herkesten ‘hayvanın rahatsız olmaması ve insanlara tehlike teşkil etmemesi için’ morslardan uzak durmasını isterken, Başsavcı Magnus Rindal Fredriksen, para cezasına konu olan olaya pek çok valilik çalışanının da şahit olduğunu anlattı. Fredriksen’in açıklamasına göre, olay günü takımadaya geldiği ve Polonya vatandaşı olduğu tespit edilen turist, olayın ardından valiliğe götürülerek para cezası ödetildi.

Turistin morsa neden yaklaşmış olabileceğini de değerlendiren savcılık, turistin amacının ‘güzel bir fotoğraf’ yakalamak olabileceğine işaret etti. Svalbard’daki Morslar, 1952 yılından bu yana koruma altında. Sayılarının azalması üzerine getirilen bu önlemin ardından hayvanların adadaki popülasyonu artış gösterdi. Ancak, söz konusu tür, Norveç Ulusal Kırmızı Listesi’nde kalmaya devam etti. Turizm ve iklim kriziyle ilgili endişeler sebebiyle, Norveç hükümeti de gelecek yıl daha sıkı önlemlerin yürürlüğe gireceğini açıkladı. Bu önlemler arasında morsların yanına 150 metreden fazla yaklaşmamak da yer alıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x